Warianty diety oczyszczającej

Temat jak najbardziej na czasie. Lato coraz bliżej, więc czas najwyższy aby zgubić uczucie ciężkości i poczuć się w końcu lekko. Pamiętaj, że dieta oczyszczająca jest przeznaczona dla osób zdrowych i oczywiście dorosłych.

Dieta grejpfrutowa

Czas trwania – 1 dzień

Śniadanie, obiad, kolacja – jeden grejpfrut lub szklanka świeżo wyciśniętego soku. Bez różnicy czy będzie to odmiana czerwona, żółta, zielona… Wszystkie gatunki zawierają flawonoidy, które skutecznie usuwają z organizmu zbędne toksyny.

Dieta sokowa

Czas trwania – 1 dzień

Podczas trwania kuracji należy pić świeżo wyciśnięte soki owocowe i warzywne w nieograniczonej ilości. Soki nie mogą być słodzone. W płynnym menu powinna znaleźć się obowiązkowo kapusta i burak, a także seler, jabłko, cytryna. Można wprowadzić herbatki z pokrzywy i mniszka lekarskiego.

Dieta owocowa lub warzywna

Czas trwania – max 3 dni

Zaleca się spożywanie 6 posiłków dziennie (200- 250 g/porcja). Forma spożywanych warzyw i owoców powinna być urozmaicona – soki, przeciery, musy, surówki. Należy unikać roślin strączkowych, które posiadają wzdymające właściwości i tym samym obciążają układ pokarmowy. Nie zapominajmy o wypiciu 1 – 1,5 l niegazowanej wody.

Dieta indiańska

Czas trwania – 4 dni

1 dzień – spożywanie owoców oraz świeżo wyciskanych owoców. Zalecane owoce to: gruszki, jabłka, wiśnie, brzoskwinie, melony, jagody.

2 dzień – niesłodzone herbatki ziołowe: z rumianku, pokrzywy, mniszka lekarskiego, mięty.

3 dzień – warzywa gotowane na parze lub w postaci zupy. Zalecane warzywa to kalafior, kapusta, pietruszka.

4 dzień – buliony warzywne. Zalecane są takie same warzywa jak podczas 3 dnia kuracji – czyli kalafior, kapusta, pietruszka.

Dieta zbożowa

Czas trwania – 1 tydzień Zaleca się spożywanie 5 niewielkich porcji kaszy gryczanej, pęczaku, płatków zbożowych czy gotowanej pszenicy (40-50 g przed ugotowaniem). Pamiętajmy o tym, że ziarno należy moczyć w wodzie przez kilka godzin. Niedobory witaminy C można uzupełnić za pomocą warzyw. W dziennej racji pokarmowej nie powinno zabraknąć wody niewanej, które wspomaga oczyszczanie organizmu.

Kuracja ziołowa

Czas trwania – 1 tydzień, po 2 tygodniach powtórka trwająca 3 dni

Ciepły napar z ziół pije się przed snem oraz na czczo. Zioła posiadają właściwości moczopędne, żółciopędne, przeczyszczające oraz napotne, co usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Możemy wykorzystać samodzielnie przygotowane mieszanki lub gotowe, które kupujemy tylkio sprawdzonych sklepach zielarskich i aptekach.

Jak wrócić do normalnej diety po kuracji oczyszczającej?

Pierwszy posiłek powinien być delikatny, lekkostrawny, pobudzający układ pokarmowy do normalnej pracy. Najlepsza będzie surówka ze świeżych warzyw lub jogurt naturalny z ziarnem. Kolejny posiłek może być już zwyczajny, jednak należy wykluczyć produkty smażone, takie jak frytki, hamburgery i inne. Nasz żołądek jest osłabiony i nie można go nadwyrężać.

Co myślicie o takiej kuracji? 🙂

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB