Jak działa odzież kompresyjna i kiedy ją stosować?
Nowoczesne technologie sprzyjają biciu kolejnych sportowych rekordów, wspomagają codzienne treningi, zwiększają komfort ćwiczeń i ich efektywność. Doskonałym przykładem zastosowania innowacyjnych rozwiązań technicznych w sporcie jest odzież kompresyjna. Z tego typu odzieży coraz częściej i chętniej korzystają już nie tylko zawodowi sportowy, ale i amatorzy – miłośnicy siłowni, biegów długodystansowych, rowerzyści i wiele innych osób uprawiających różne sporty. Jak działa taka odzież, kiedy warto po nią sięgać i jakie korzyści możemy dzięki niej osiągnąć?
Czym jest odzież kompresyjna?
To specjalny rodzaj odzieży wykonanej z elastycznego materiału o właściwościach silnie ściągających, uciskowych. Standardowo z tego typu materiałów wykonuje się różne rodzaje opasek uciskowych o zastosowaniach medycznych. Takie opaski zalecane są m.in. w przypadku dolegliwości związanych z żylakami nóg, a także w celu odciążenia mięśni po różnego rodzaju urazach. Współcześnie materiały tego typu wykorzystuje się również do produkcji zmodyfikowanej odzieży dla sportowców. Odzież kompresyjna stanowi zatem połączenie standardowej odzieży sportowej i właściwości materiałów kompresyjnych, które uciskają mięśnie. W przypadku profesjonalnej odzieży kompresyjnej uciskane są jedynie wybrane fragmenty ludzkiego ciała, co ma zwiększać naszą wydolność, poprawiać ukrwienie określonych struktur mięśniowych, niwelować efekt zmęczenia i tym samym w korzystny sposób wpływać na osiągane wyniki sportowe.
Kiedy warto korzystać z odzieży kompresyjnej?
Ze względu na oferowane właściwości, czyli możliwość zwiększenia ogólnej wydolności poszczególnych grup mięśniowych, tego typu odzież sprawdzi się podczas prób bicia indywidualnych rekordów, a także podczas zawodów sportowych, w których chcemy uzyskać jak najlepszy rezultat. Oczywiście z tego typu odzieży można korzystać również podczas zwykłych treningów, dzięki czemu unikniemy efektu przetrenowania i pojawiające się po ćwiczeniach zakwasy nie będą dla nas tak bardzo uciążliwe – lepsze ukrwienie mięśni to szybsze odprowadzenie kwasu mlekowego gromadzącego się w strukturach mięśniowych i tym samym szybsza potreningowa regeneracja.
Warto pamiętać, że ciągły trening w odzieży kompresyjnej to brak możliwości wystawienia mięśni na maksymalne obciążenia, a zatem brak możliwości pełnego stymulowania ich do wzrostu, zarówno pod względem siły, jak i wytrzymałości. Trening w takiej odzieży jest zatem akceptowany, ale nie powinien stanowić podstawy, zwłaszcza w przypadku treningu profesjonalny sportowców.
Artykuł zainspirowany został odzieżą kompresyjną dostępną w sklepie: