Pracujesz przy komputerze w soczewkach? Zadbaj o wzrok

Praca przy komputerze jest sporym obciążeniem dla narządu wzroku. Wady wzroku mogą pojawić się już po kilku latach pracy, dlatego szczególnie ważne jest dbanie o oczy w czasie długiego spędzania czasu przed ekranem. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które noszą soczewki kontaktowe. Sprawdź, co zrobić, by zwiększyć komfort widzenia podczas pracy przy komputerze.

  1. Noś prawidłowo dobrane soczewki
  2. Dbaj o nawilżenie oczu
  3. Rób sobie przerwy
  4. Wykonuj proste ćwiczenia wzroku

Praca przy komputerze jest coraz powszechniejsza. Wykonują ją nie tylko pracownicy biurowi, ale również graficy komputerowi, urzędnicy, nauczyciele oraz pracownicy działów produkcji. Spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem komputera ma negatywny wpływ na wzrok, dlatego ważne jest przestrzeganie kilku zasad, by zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia. Pamiętać o tym powinny zarówno osoby bez wady wzroku, jak i noszące soczewki kontaktowe. Sprawdź, jak dbać o wzrok, gdy pracujesz przy komputerze.

Noś prawidłowo dobrane soczewki

Prawidłowy dobór soczewek nie oznacza jedynie dostosowania ich mocy i rodzaju cylindra do posiadanej wady wzroku. Ważne jest również podjęcie decyzji, czy będzie się używało soczewek jednodniowych, czy też wybierze się modele przeznaczone do noszenia przez dłuższy czas. Na twojepierwsze.pl znajdziesz wszystkie typy soczewek. Pamiętaj, że noszenie soczewek jednodniowych przez dłuższy okres niż jest zalecany przez producenta ma negatywny wpływ na Twój wzrok. W ten sposób możesz doprowadzić do pogorszenia się wady wzroku i jakości widzenia, a także zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów takich jak zespół suchego oka.

Dbaj o nawilżenie oczu

Długie wpatrywanie się w ekran sprawia, że oczy są niedostatecznie nawilżone. Z tego powodu odczuwa się przykre dolegliwości, jak uczucie przesuszenia gałki ocznej, pogorszenia jakości widzenia, a niekiedy nawet bólu głowy. Aby im zaradzić, powinno się co pół godziny odwracać głowę od monitora i mrugać, by wytworzyć więcej łez, które naturalnie dbają o prawidłowe nawilżenie oka. Jeżeli taki zabieg jest niewystarczający, sięgnij po krople nawilżające do oczu. Używaj ich 2-3 razy dziennie w czasie pracy, a uczucie suchości gałki ocznej oraz ból głowy znikną. Dodatkowo zmniejszy się ryzyko pogłębienia wady wzroku.

Rób sobie przerwy

Podczas pracy przy komputerze pamiętaj o regularnym robieniu sobie przerw. Raz na godzinę wstań, wyprostuj się, zrób kilka kroków. W tym czasie spójrz w dal i mrugnij kilka razy. Dzięki temu zadbasz nie tylko o oczy, ale i o kręgosłup oraz stawy. Takie zachowanie powinno wejść Ci w nawyk. Po pracy postaraj się jak najrzadziej korzystać z komputera i innych urządzeń, których ekrany emitują szkodliwe niebieskie światło. W ten sposób sprawisz, że Twoje oczy będą mniej zmęczone po całym dniu.

Wykonuj proste ćwiczenia wzroku

Długie wpatrywanie się w ekran jest związane nie tylko z ograniczeniem mrugania i słabszym nawilżeniem gałki ocznej, które może utrudniać zdejmowanie i zakładanie soczewek. Możesz odczuwać również zmęczenie oczu, spowodowane niewielką aktywnością mięśni. Aby zapobiec pogorszeniu jakości widzenia, wykonuj codziennie proste ćwiczenia wzroku. W czasie przerwy w pracy spójrz kilka razy maksymalnie w górę i w dół, a następnie na boki. Podczas wpatrywania się w ekran odrywaj wzrok co jakiś czas i patrz w dal. Dzięki takim prostym ćwiczeniom, wada wzroku będzie dla Ciebie mniej dokuczliwa, a jej pogłębianie się zostanie zahamowane. Dodatkowo łatwiej Ci będzie dbać o prawidłowe nawilżenie gałki ocznej, gdyż w czasie ćwiczeń oczu odruchowo będziesz częściej mrugać.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB