Jak sobie radzić z niedoborem testosteronu u mężczyzny
Niedobór testosteronu jest niebezpieczny dla mężczyzny, więc trzeba go leczyć. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jaką rolę pełni testosteron w ludzkim organizmie, jakie są skutki niedoboru testosteronu u mężczyzny, a także jak zwiększyć produkcję testosteronu, aby uniknąć skutków ubocznych jego niedoboru.
Rola testosteronu w organizmie
Poziom testosteronu zależy od płci czy wieku, dlatego uznaje się go za indywidualną cechę, uwarunkowaną genetycznie. Najwięcej testosteronu mężczyzna ma w wieku około 25-30 lat, aby następnie poziom ten malał o 1 procent rocznie. Niestety zmniejszanie się produkcji testosteronu należy kontrolować i reagować na nie przed pojawieniem się skutków ubocznych, wynikających z niedoboru testosteronu.
Testosteron musi być obserwowany oraz w razie potrzeby leczony, aby uniknąć efektów niepożądanych, wynikających z jego niedoboru. Jest to bardzo istotne, bowiem testosteron jest najważniejszym środkiem hormonalnym w męskim organizmie. Odpowiada on m.in. za męskie libido, siłę, masę mięśniową, rozwój cech płciowych, a nawet za dobre samopoczucie u mężczyzny. Testosteron odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu, a jego nadmiar pomaga także w budowaniu masy mięśniowej na siłowni. Zadbaj o właściwy poziom testosteronu, a będziesz zawsze sprawny i dobrze zbudowany.
Skutki niedoboru testosteronu u mężczyzny
Przyczyny niedoboru testosteronu mogą być różne, od choroby jąder, podwzgórza czy przysadki mózgowej, przez zły styl życia, aż po wiek średni.
Skutki niedoboru testosteronu mogą być bardzo poważne i mogą do nich należeć m.in. zaburzenia płodności, metabolicznych czy seksualnych. Wskutek tego mężczyzna rzadziej myśli o seksie, nie ma porannego wzwodu, traci owłosienie na całym ciele, traci masę mięśniową i wytrzymałość, a także zyskuje nadwagę, niedokrwistość oraz osteoporozę. Taki mężczyzna nie posiada też wcześniejszej sprawności intelektualnej, koncentracji oraz dobrego samopoczucia.
Prawidłowy poziom testosteronu wynosi nie mniej niż 174-792 pmol/l u płci męskiej, a u kobiet nie mniej niż 29,5 pmol/l. Mniejszy wynik oznacza w tym przypadku niedobór testosteronu, który należy leczyć. Aby sprawdzić, czy poziom testosteronu jest u ciebie właściwy, powinieneś zgłosić się do lekarza i przeprowadzić odpowiednie badanie. W ten sposób sprawdzisz, czy masz niedobór lub nadmiar testosteronu oraz opracujesz plan jego przywrócenia do właściwej normy.
Naturalne sposoby zwiększenia poziomu testosteronu
Testosteron można podnieść na kilka różnych sposobów. Możesz na początek zacząć ćwiczyć na siłowni, aby pobudzić jego produkcję, następnie sięgnij po suplementy diety, które odpowiadają za jego wzrost, a także zmień swoją dietę, która być może jest odpowiedzialna za Twój niedobór testosteronu.
Jeżeli jesteś sportowcem i ćwiczysz regularnie na siłowni, a mimo wszystko widzisz u siebie objawy niedoboru testosteronu, koniecznie zacznij się regenerować, gdyż to brak odpoczynku i przetrenowanie mogą być tego przyczyną.
Zacznij brać witaminę D, spać minimum 8 godzin na dobę, ogranicz też stres i odstaw niektóre leki, jeśli możesz, bowiem one też mogą negatywnie wpływać na twoją produkcję testosteronu.
Syntetyczne sposoby zwiększenia poziomu testosteronu
Na rynku znajdują się także specjalne preparaty testosteronu, po które należy sięgnąć w ostateczności, gdy np. rzucenie papierosów, alkoholu i narkotyków nie pomoże.
Pamiętaj jednak, aby sterydy stosować pod okiem specjalisty, czyli rozsądnie. Złe przyjmowanie sterydów może bowiem prowadzić do licznych skutków ubocznych, takich jak np. agresja czy urojenia.
Nadmiar testosteronu nie jest zdrowy, dlatego budując masę mięśniową należy robić to zgodnie z instrukcją, nie nadużywając żadnego środka anabolicznego. Pamiętaj też, aby po odstawieniu testosteronu rozpocząć tzw. odblok, czyli cykl odpowiedzialny za ponowne uruchomienie produkcji testosteronu w organizmie. Pominięcie tego kroku nie jest odpowiedzialne i może prowadzić do efektów niepożądanych. Unikaj ich, dbając o prawidłowe funkcjonowanie swojego organizmu i zdrowie swoich narządów.
undefined