Profesjonalne ubranie dla biegaczy – rodzaje odzieży kompresyjnej
Uprawianie sportu to nie tylko świetna okazja do poprawy swojej motoryki i wzmocnienia mięśni, ale również idealna okazja, aby odpowiednio zadbać o swoje samopoczucie. Wybór odpowiedniej dyscypliny sportu jest kluczowy ze względu na indywidualne upodobania lub możliwości określonej osoby. Jednym z najchętniej wybieranych jest bieganie. Pozwala na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie mięśni każdej partii ciała, a także nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Do biegania potrzebujemy jedynie wygodnego obuwia i odpowiedniej odzieży kompresyjnej, dzięki której każdy poranny jogging stanie się przyjemnością. Sprawdź, jakie rodzaje odzieży mogą pomóc w biegu po wymarzoną sylwetkę.
Odzież kompresyjna – dlaczego jest potrzebna biegaczom?
Sukcesywne podnoszenie sobie poprzeczki i pokonywanie coraz większej liczby kilometrów są dla biegaczy powodem do satysfakcji, ale mogą również skutkować mikrourazami. Mięśnie podczas biegu są mocno obciążane, a w różnych miejscach naszego ciała mogą pojawiać się mniejsze lub większe bóle. Dla odbudowy organizmu niezbędna jest odpowiednia regeneracja. Stymulację mięśniom można zapewnić również w trakcie wysiłku, co jest możliwe dzięki odzieży kompresyjnej.
Rola odzieży kompresyjnej
Rolą odzieży kompresyjnej jest uciskanie mięśni dla lepszego dotlenienia i ukrwienia. Ponadto, odzież zwiększa wydajność biegacza nie tylko podczas treningu, ale również podczas samych zawodów, usprawniając układ krążenia. Jest wykonana z materiałów, które w sposób elastyczny opinają dane fragmenty ciała. Uciskają one skórę, dzięki czemu do tkanek ulegających mikrourazom sprawniej dociera tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. W efekcie, naczynia szybciej regenerują się, wracając do prawidłowego funkcjonowania.
Rodzaje odzieży kompresyjnej dla biegaczy
Wśród biegaczy największą popularnością cieszą się skarpety oraz rajstopy kompresyjne. Przede wszystkim pozwalają one szybszą regenerację mięśni. W trakcie ucisku żył, poprawiają metabolizm oraz pozytywnie wpływają na krążenie w mięśniach łydki. Przekłada się to na szybszą regenerację po wysiłku i wzrost wydolności. Odpowiedni nacisk na zastawki sprzyja przyśpieszeniu wchłaniania kwasu mlekowego, dzięki czemu można uniknąć bólu po treningu.
Do odzieży kompresyjnej niezbędnej dla biegaczy warto doliczyć specjalistyczne opaski kompresyjne na uda wspierające górne partie nóg, tym bardziej że podczas biegania to właśnie uda są narażone na największy wysiłek. Biegacz nie pracuje jednak wyłącznie nogami. W wahadłowej pracy kończyn nie można zapominać o rękach. Nadają one odpowiedni rytm, dbają o stabilizację ruchową oraz technikę. Zadaniem rękawków kompresyjnych jest wsparcie pracy mięśni i dotlenienie ich, tym bardziej, że zgięte w łokciach ręce potrzebują nie tylko ciągłej stymulacji, ale również ukrwienia.
Artykuł został zainspirowany poradnikiem sklepu Tricentre.