Lifestyle

Droga do szybkiego czytania u dziecka

Droga Twojego dziecka od rozpoznawania liter i cyfr do szybkiego czytania różnych treści prawdopodobnie nie będzie przebiegać prosto i gładko. Każde dziecko uczy się czytać we własnym tempie. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka podstaw, o których należy pamiętać, wprowadzając dziecko w świat czytania.

Mamy dla Ciebie wskazówki, które możesz wdrożyć, aby pomóc dziecku nauczyć się czytać i robić to płynnie i szybko. W nauce czytania kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność. Wielu rodziców martwi się, jak rozwijają się umiejętności czytania ich dziecka. 

Jak dziecko uczy się czytać?

Czytanie jako czynność w znaczący sposób różni się od chodzenia i mówienia. To nie jest ani naturalna ani wrodzona umiejętność, tylko ta, której trzeba się nauczyć i poświęcić osobny czas. Podczas gdy ludzki mózg tak działa, abyśmy mogli chodzić i rozmawiać, tego samego nie można powiedzieć o czytaniu. Naturalne jest więc to, że dzieci potrzebują pomocy w postaci bezpośredniej instrukcji czytania i praktyki. Najmłodsi w wieku 3 lub 4 lat zaczynają rozpoznawać litery i potrafią wymienić kilka pierwszych cyfr. Jest to czas, który płynie na uczeniu się alfabetu i pierwszych wypowiadanych słowach. Od tego momentu dzieci mogą zacząć budować umiejętności wczesnego czytania, takie jak łączenie liter z dźwiękami, a następnie słuchanie tych dźwięków w słowach. Kiedy już opanują te umiejętności, mogą przejść do nauki płynnego czytania, co z kolei zajmie z pewnością znaczącą ilość czasu.

Kursy szybkiego czytania dla dzieci

Nawet jeśli czytanie obejmuje wiele kroków i umiejętności, nie musi być uciążliwe. Czytanie może być zabawne i ekscytujące dzięki grom, opowiadaniom i piosenkom czy wymyślonym przez rodziców zabawom. Dzieci nie muszą czytać płynnie jeszcze na początku szkoły podstawowej, więc jako rodzic nie musisz nadto się przejmować, jeśli Twoje dziecko jeszcze pięknie nie recytuje. Kolejnym krokiem zaawansowania będzie kurs szybkiego czytania dla dzieci, który pozwoli rozwinąć najwyższe umiejętności płynnego czytania. 

Warto przy tym pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc nie należy do końca przejmować się sztywnymi ramami czasowymi, które być może działały wśród rówieśników.  Jeśli jednak obawiasz się postępów Twojego dziecka w nauce czytania, może warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą, który będzie w stanie zaproponować alternatywne metody nauczania czytania, które szybciej przyniosą pożądany efekt. Kursy szybkiego czytania dla dzieci oferowane na rynku z powodzeniem są stosowane od lat i bardzo mocno wpływają na rozwój tego obszaru u dzieci.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB