Paczkomaty – czyli przyszłość branży kurierskiej?

Zakupy przez internet stają się coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa. Wpływa na to głównie fakt, że robiąc zakupy przez internet mamy dostęp do wielu różnych ofert, dzięki czemu możemy wybrać optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o cenę i jakość produktu, który nas interesuje. Dodatkowo nasz zakup dostajemy pod drzwi naszego domu, co dodaje dodatkowego komfortu. Niestety jest minus tego, ponieważ firmy kurierskie pracują głównie w godzinach południowych, kiedy to zazwyczaj każdy z nas jest w pracy, na uczelni lub w szkole. Wtedy nie jesteśmy w stanie odebrać naszej paczki, ale jest na to sposób. Z pomocą przychodzą nam paczkomaty, które widujemy coraz częściej i w coraz większej ilości miejsc.

Czym są paczkomaty i jak działają?

Paczkomat jest automatycznym system skrytek pocztowych, których zadaniem jest nadawanie i odbieranie przesyłek. Wszystko jest proste w obsłudze i wszystko jesteśmy w stanie zrobić na miejscu. Nasze paczki w łatwy sposób możemy bezproblemowo śledzić przy pomocy aplikacji mobilnej, a wszystko, czego potrzebujemy, żeby z niej korzystać, to numer telefonu, który podaliśmy na naszej paczce. Na odbiór paczki w paczkomacie mamy 48 godzin, ale nie musimy się przejmować tym, że przegapimy rzeczy, na którą czekamy, ponieważ o wszystkim zostaniemy poinformowani mailowo, dostaniemy SMS. Zwykle same urządzenia działają w formacie 24/7, czyli są dostępne o każdej porze dnia i nocy. Aby odebrać naszą paczkę, potrzebujemy tylko naszego numeru telefonu oraz kodu, który dostajemy SMS-em oraz na maila, więc nie jest to żadne skomplikowane działanie. Jedynym minusem paczkomatów jest fakt, że musimy do niego iść, a nie dostajemy przesyłki pod drzwi, jednak skrytki są bardzo łatwo dostępne, a większość z nich znajduje się przy stacjach benzynowych, supermarketach, czy galeriach handlowych. Dodatkowym plusem jest cena, ponieważ zwykle to właśnie dostawa do paczkomatu jest dużo tańsza niż przesyłka kurierska. 

Jak rozwijają się paczkomaty?

Rozwój tego rodzaju dostaw idzie znacznie do przodu, punktów odbioru ciągle przybywa, a łatwość ich obsługi zaczyna dochodzić do poziomu skanowania kodu QR i automatycznego otwierania się skrytki, wtedy jedyne co musimy zrobić to wyjąć paczkę i sami zamknąć szufladkę, w której nasza paczka się znajdowała. Jeśli chodzi o występowanie paczkomatów, to rozprzestrzeniają się one bardzo szybko, w grudniu 2019 roku według danych własnych operatora w Polsce działało 6000 urządzeń w ponad 900 różnych miejscowościach. Moda na paczkomaty trwa, a pojawia się ich coraz więcej, więc czy kiedyś będą one przyszłością branży kurierskiej i więcej firm zainwestuje w ich rozwój? Dodatkowo reklamy paczkomatów zaczynają pojawiać się coraz częściej, więc świadomość ludzi o istnieniu takiej metody doręczania przesyłek kurierskich wzrasta.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB