Zdrowie

Drenaż limfatyczny – na czym polega i kto powinien z niego skorzystać?

Drenaż limfatyczny to specjalistyczna forma terapii manualnej, zapobiegająca zastojom płynów w tkankach ciała. Celem zabiegu jest stymulacja efektywnego opróżniania gruczołów chłonnych oraz usprawnienie przepływu limfy w naczyniach. Jest to intensywny masaż składający się z określonej sekwencji ruchów. Kluczowa dla skuteczności terapii jest znajomość fizjologii układu chłonnego i krwionośnego. Limfodrenaż powinien być zawsze wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub masażystę. Drenaż może być wykonywany manualnie lub za pomocą aparatu do kompresji pneumatycznej.

Drenaż limfatyczny — wskazania do zabiegu.

Wskazaniem do wykonywania masażu drenującego są zaburzenia przepływu limfy w organizmie. Objawiają się one występowaniem bolesnej opuchlizny obejmującej różne partie ciała (najczęściej kończyny). Mogą to być:

  • obrzęki i zastoje limfatyczne powstałe w wyniku urazów lub po operacjach,
  • obrzęki po mastektomii,
  • problemy z krążeniem w kończynach spowodowane cukrzycą lub innymi chorobami metabolicznymi,
  • stan po liposukcji,
  • zaawansowany cellulit.

Jakie są przeciwwskazania do drenażu limfatycznego?

Podczas drenażu intensywnie stymuluje się gruczoły chłonne oraz tkanki głębokie. Jest to dosyć inwazyjna forma masażu. Nadmierne pobudzenie krążenia może być czasami niekorzystne. W niektórych jednostkach chorobowych może on być wręcz zagrożeniem dla zdrowia i życia. Najistotniejsze przeciwwskazania to:

  • aktywne choroby nowotworowe,
  • zakrzepica,
  • zaawansowana miażdżyca,
  • nieuregulowane nadciśnienie,
  • obrzęki związane z chorobą popromienną,
  • gorączka,
  • ostre choroby bakteryjne i wirusowe,
  • przerwana ciągłość skóry lub zmiany skórne różnego typu na obszarze ciała, który miałby zostać poddany zabiegowi.

Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, ale należy poradzić się specjalisty oraz zachować najwyższą ostrożność.

Jakie są efekty drenażu limfatycznego?

Najważniejsze efekty terapeutyczne to usprawnienie przepływu limfy: zmniejszenie obrzęku i ustąpienie bólu. Pobudzenie krążenia sprzyja sprawnemu usuwaniu toksyn z organizmu, pobudza również metabolizm.

Masaż drenujący stosuje się pomocniczo w programach odchudzających, modelujących sylwetkę oraz w walce z cellulitem. Doraźnie może przynieść ulgę kobietom, u których nadmierne gromadzenie wody w organizmie jest spowodowane zmianami w cyklu miesięcznym. Regularnie wykonywany drenaż kończyn dolnych niesie wiele korzyści dla osób mających siedzącą lub stojącą pracę.

Drenaż limfatyczny przyspiesza rekonwalescencję i poprawia rezultaty wybranych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Limfodrenaż może być wykonywany również profilaktycznie. Stanowi doskonały zabieg odprężający i relaksujący.

Czy drenaż limfatyczny można wykonywać w domu?

Ciekawą opcją jest zakupienie urządzenia do drenażu (tzw. BOA) do użytku domowego. Aparaty tego typu są stosunkowo łatwo dostępne, a ich obsługa nie jest skomplikowana. Przed podjęciem decyzji o samodzielnym korzystaniu z takiej maszyny warto skonsultować się ze specjalistą. Skuteczne i bezpieczne użytkowanie wymaga bowiem profesjonalnego instruktażu.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB