Piaskowanie zębów – na czym polega i czy warto je wykonać?

Piaskowanie zębów jest to zabieg dentystyczny, który polega na usunięciu płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień powstałych na zębach. Do tego celu używane jest urządzenie zwane piaskarką. Piaskowanie najlepiej jest połączyć ze skalingiem, który polega na usunięciu kamienia nazębnego.

Czym jest płytka nazębna?

Płytka nazębna jest lepkim osadem, którym pokryte jest uzębienie. Jest ona koloru brązowego. Do jej powstania dochodzi przy spożywaniu posiłków, działalności bakterii w jamie ustnej oraz obumieraniu komórek błony śluzowej. Bakterie, które wchodzą w skład płytki nazębnej osłabiają szkliwo, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Nieusuwana płytka nazębna zmienia się kamień nazębny, który jest trudniejszy do usunięcia i w wyniku jego powstania pojawiają się schorzenia przyzębia. Dlatego też tak ważne jest usuwanie płytki nazębnej regularnie. Do tego właśnie stworzony został zabieg piaskowania zębów.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg szybki i bezbolesny, choć u części pacjentów występuje dyskomfort związany z podrażnieniem dziąseł. Zazwyczaj utrzymuje się on poł godziny. Do zabiegu używana jest piaskarka, która korzystając z wysokiego ciśnienia rozpyla wodę z piaskiem dentystycznym w obrębie jamy ustnej. Dzięki tej mieszance, która dociera do każdego miejsca usuwane są osady na zębach, a nawet powierzchniowe przebarwienia. Po zabiegu usuwa się wodę z piaskiem z jamy ustnej. Po piaskowaniu zaleca się przez około 2-3 godziny nie pić kawy, herbaty, ani innych napojów, czy soków, które należą do kategorii mocno barwiących szkliwo. Jest to konieczne, bo krótko po zabiegu najłatwiej jest o powstanie przebarwień. Od trzymania się wytycznych po zabiegu i utrzymania higieny w dalszym okresie czasu zależy, jak długo efekt po piaskowaniu się utrzyma.

Jak długo trwa piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg, który nie wymaga większego przygotowania. Zazwyczaj przeprowadza się go szybko i bezboleśnie. Jedyny dyskomfort jaki może odczuć pacjent, to podrażnienie dziąseł, które szybko mija. Piaskowanie zalecane jest przy rutynowych kontrolach, ale zazwyczaj przeprowadza się je maksymalnie dwa razy do roku. Zabieg może wykonać zarówno stomatolog, jak i higienistka stomatologiczna. Czas trwania procedury to przeciętnie od 20 minut do pół godziny.

Czy warto robić piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zalecanym przez stomatologów zabiegiem, gdyż jest to najprostszy i najszybszy sposób pozbycia się płytki nazębnej. Przy regularnym stosowaniu daje bardzo korzystne rezultaty. Powtarzalność zabiegu chroni przez powstawaniem płytki nazębnej, kamienia nazębnego, a co za tym idzie nie dopuszcza do powstania próchnicy i paradontozy. Najkorzystniej wykonywać piaskowanie co 6 miesięcy. Dobrze jest połączyć piaskowanie ze skalingiem, w trakcie którego usuwany jest kamień nazębny.

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Cena piaskowania zębów waha się w granicach 150zł do 200zł. Wszystko zależy od gabinetu, w którym zabieg ma zostać wykonany.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB