Siłownia i ćwiczenia

Jak wyposażyć domową siłownię?

Aktywność fizyczna nie musi wiązać się z treningiem outdoorowym czy zakupem karnetu na siłownię. Równie dobrze można zorganizować specjalną salę do ćwiczeń w domu. Wystarczy odpowiednia przestrzeń i nieco środków finansowych. Taka domowa siłownia pozwala zaoszczędzić dużo czasu, bowiem nie ma potrzeby dojazdu do określonego klubu fitness, a ponadto sprzęt dostępny jest o każdej porze. Nie trzeba też z nikim rozmawiać, przez co można bardziej skupić się na ćwiczeniach. W jakie maszyny i przyrządy warto się zaopatrzyć?

Domowa siłownia to marzenie wielu entuzjastów aktywności fizycznej. Najlepsze miejsce do zorganizowania takiej sali jest np. w piwnicy lub w garażu. Wielu osobom może się wydawać, że taki domowy trening nie jest równie skuteczny, co ćwiczenia w profesjonalnej siłowni. Tak naprawdę jednak w domowym zaciszu można osiągnąć równie spektakularne rezultaty. Wszystko zależy wyłącznie od osoby ćwiczącej, czy zadba o systematyczność treningów i ich odpowiedni czas trwania. Jaki sprzęt może pomóc w realizacji aktywności fizycznej we własnych czterech ścianach?

Domowa siłownia – wyposażenie

W domowej siłowni nie może zabraknąć porządnego wyposażenia. Oczywiście im więcej będzie w niej sprzętów, tym lepiej, jednak oznacza to także o wiele większe koszty. Zakup specjalistycznych maszyn może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych albo i więcej. W związku z tym warto zastanowić się nad własnymi potrzebami i zaopatrzyć się jedynie w niezbędne przyrządy. Część akcesoriów treningowych to produkty stosunkowo tanie, więc nie będzie potrzeby zbytniego nadwyrężania domowego budżetu. Jaki sprzęt sprawdzi się w prywatnej sali do ćwiczeń?

    1. Orbitrek – to bardzo popularny przyrząd treningowy, łączący w sobie zalety marszu i jazdy na rowerze. Do wyboru są orbitreki mechaniczne, najtańsze, ale głośne, oraz orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne, znacznie bardziej rozbudowane, ciche, ale droższe. Przy zakupie orbitreka warto zwrócić uwagę na jego wielkość, aby pasowała do wzrostu użytkownika. https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jaki-orbitrek-wybrac-ktory-bedzie-najlepszy/4210/
    2. Bieżnia – bieganie przynosi wiele korzyści dla zdrowia, dlatego warto w domu posiadać bieżnię, jeśli tylko przestrzeń na to pozwala. Najbardziej polecane bieżnie to modele elektryczne, z wbudowanym silnikiem. Dobra bieżnia powinna być twarda, o mocnej konstrukcji, wyposażona w wyświetlacz.
    3. Hantle – na żadnej siłowni nie może zabraknąć hantli. Do kupienia są hantle winylowe czy gumowe, ale przede wszystkim poleca się hantle żeliwne pokryte neoprenem, nazywane w skrócie hantlami neoprenowymi. Są antypoślizgowe, wygodne i dostępne w różnych ciężarach. Warto zaopatrzyć się w hantle z nieregularnymi zakończeniami, nie okrągłymi, aby stabilnie stały na podłodze.
    4. Twister – to przyrząd w postaci obrotowego talerza służący przede wszystkim do wysmuklenia talii i pozbycia się oponki na brzuchu. W sklepach znaleźć można twistery klasyczne, z wypustkami, linkami czy drążkiem. Twister z linkami to najbardziej polecany sprzęt, bowiem jednocześnie pomaga ćwiczyć ręce.
    5. Stepper – idealny sprzęt do wzmocnienia i wymodelowania mięśni nóg. Wyróżnia się steppery proste, na których trening przypomina wchodzenie po schodach, oraz droższe steppery skrętne, na których ćwiczenia wykazują podobieństwo do jazdy na łyżwach. Stepper może także posiadać kolumnę lub linki.
    6. Ławeczka do ćwiczeń – absolutny „must have” każdej domowej siłowni. Wyróżnia się ławki treningowe proste, skośne, regulowane czy typowe ławki do wyciskania. Ławeczka do ćwiczeń powinna być wykonana z solidnego materiału, np. stali.
    7. Mata do ćwiczeń – przyda się przy wykonywaniu jogi, pilatesu czy aerobiku. Lepiej zakupić nieco grubszą matę, z której będzie można także korzystać na dworze. Dostępne są modele wykonane z PCV (najtańsze) czy TPE (antyalergiczne). Kauczukowa mata do ćwiczeń będzie idealnym wyborem dla miłośników ekologii.
      https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jak-wybrac-mate-do-cwiczen-ktora-bedzie-najlepsza/4430/
    8. Drążek do podciągania – najlepiej kupować takie o średnicy około 30 mm. W sklepach znaleźć można drążki rozporowe, wolnostojące lub montowane bezpośrednio  do ściany lub sufitu. https://www.sklep-presto.pl/fitness-i-silownia/silownia/drazki-i-porecze-1780/

Domowa siłownia to doskonały pomysł na prywatną salę treningową, dostępną o każdej porze dnia i nocy. Warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt i ćwiczyć regularnie, co nie tylko wpłynie pozytywnie na sylwetkę, ale także na zdrowie i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB