Jak uratować wybity ząb
Utrata zęba jest szokiem i niesamowicie stresującym zjawiskiem. Niezależnie od okoliczności utraty zęba, zawsze warto postarać się o natychmiastową wizytę stomatologiczną. Ząb wybity można uratować pod warunkiem szybkiej wizyty u dentysty. Bardzo ważne jest szybkie dotarcie do ośrodka stomatologicznego, gdzie może być podjęta próba leczenia utraconego zęba.
Co robić gdy ząb zostanie wybity?
Gdy tylko uda się go odnaleźć, trzeba jak najszybciej włożyć ząb do wilgotnego środowiska. Świetnie sprawdza się chłodne mleko – wystarczy umieścić ząb w naczyniu i zalać go mlekiem, aby przykryć jego powierzchnię. Dobrze sprawdza się również transport w płynie do soczewek, ewentualnie w ostateczności – w wodzie. Ząb można także transportować w jakie ustnej umieszczając go w przedsionku jamy ustnej, czyli pomiędzy zębami a policzkiem. Transport w ręku (na sucho) daje czas około 30 minut na wykonanie wszczepienia zęba. Lekarz stomatolog w trakcie wizyty dokona zespolenia na specjalnej szynie wybitego zęba, co pozwoli zrosnąć się zębinie korzeniowej z trzonem zęba. Szanse są dość spore, o ile szybko uda się odnaleźć dentystę, który się podejmie zabiegu. Warto się śpieszyć, gdyż przy odnerwieniu może dojść do zrośnięcia się korzeni zębowych z kością wyrostka zębodołowego.
Czy da się uratować wybitego zęba?
Oczywiście. Repozycja nie zabiera wiele czasu. Po zabiegu wykonywane są zdjęcia RTG, które trzeba powtórzyć po trzech miesiącach i trzech tygodniach. Po jego wykonaniu trzeba dbać stale o higienę, również reimplantowanego zęba. Dobrze sprawdzają się liczne, ogólnodostępne płukanki stomatologiczne. Warto w tym okresie unikać twardszych i trudniejszych do pogryzienia pokarmu, wdrażając je wraz z postępem czasu od repozycji. Całkowita dieta płynna i przecierana nie są zalecane, gdyż wydłużać mogą czas gojenia się złamania kości. Przestrzeganie zaleceń i ostrożność powinny zagwarantować wysoką szansę sukcesu na przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych i prawidłowej fizjologii jamy ustnej.