Rewolucyjne rozwiązania dla przemysłu robotyki i automatyki

Robotyka i automatyka to dziedziny o największym znaczeniu dla rozwoju współczesnego przemysłu. Kolejne firmy prześcigają się w dostarczaniu coraz bardziej niezawodnych i praktycznych rozwiązań. W swoich czołówkach specjaliści niejednokrotnie umieszczają przedsiębiorstwo FESTO zajmujące się produkcją i dystrybucją maszyn pneumatycznych. Swoją dobrą opinię zawdzięczają przede wszystkim niskiej awaryjności, łatwości obsługi oraz wydajności nieporównywalnej z produktami konkurencyjnymi. Pneumatyka FESTO to wyjątkowo korzystny wybór pod względem jakości do ceny.

Pneumatyka przemysłowa – dziedzina inżynierii mechanicznej

Pneumatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii mechanicznej, której przedmiotem działalności jest opracowywanie systemów oraz układów umożliwiających sterowanie urządzeniami mechanicznymi. W procesach dla niej charakterystycznych wykorzystuje się gazy obojętne oraz sprężone powietrze. W języku starogreckim „pneuma” oznacza „oddech”. Można więc powiedzieć, że pneumatyka jest duchem współczesnej inżynierii. Swego rodzaju niewidzialnym napędem ożywiającym to, co na pierwszy rzut oka jest martwe i nie jest w ruchu. Kluczowe w jej kwestii jest ciśnienie umożliwiające przepływ wspomnianych gazów, po wcześniejszym odprowadzeniu wilgoci i zastosowaniu niewielkich ilości oleju.

FESTO – światowe, niemieckie przedsiębiorstwo pneumatyczne

Firma FESTO od roku 1925 jako międzynarodowe, niemieckie przedsiębiorstwo specjalizuje się w opracowywaniu systemów automatyzacji i sterowników przemysłowych. W ten sposób setki badaczy i specjalistów działających w branży hydraulicznej, produkcyjnej i elektrycznej korzysta z rozwiązań automatyzujących zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowane procesy. Firma posiada oddziały i centra dystrybucyjne aż w 61 krajach na całym świecie. 

Pneumatyka FESTO została wykorzystana w projektach nowoczesnych robotów, które swoim wyglądem przypominają zwierzęta. BionicKangaroo to model mechanicznego kangura wykorzystujący wiedzę z obszarów kinematyki, bioniki oraz biomimetyki. Mniej organiczny kształt, lecz równie zaawansowane oprogramowanie posiadł Robotino będący robotem mobilnym wykorzystywanym na potrzeby przedsięwzięcia FESTO Didactic – na te potrzeby powstało specjalne środowisko programistyczne RobotinoView II.

Koncepcje pneumatyki FESTO w wielu dziedzinach życia

Pneumatyka FESTO jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, gdzie potrzebny jest układ sterujący oraz automatyzacja. Koncepcje zaprezentowane przez niemieckie przedsiębiorstwo znajdują zastosowanie m. in. w przemyśle stomatologicznym, budowniczym, górniczym, motoryzacyjnym, a nawet zabawkowym. Przykłady można znaleźć już w małych pistoletach na kapiszony, gdzie poprzez niewielki wzrost ciśnienia następujący po ściśnięciu uchwytu dochodzi do aktywowania kolejnych mechanizmów. Za bardziej zaawansowane można uznać hamulce pneumatyczne, systemy barostatyczne, wiertarki dentystyczne, sprężarki czy siłowniki. Dzięki FESTO działać mogą kasy w sklepach, środki transportu, a także narzędzia przemysłowe takie jak młoty czy wietarki pneumatyczne.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB