Jakie powinny być buty do biegania w terenie?

W ostatnim czasie bieganie stało się dość popularną formą aktywności fizycznej w każdym wieku. Coraz większa część społeczności bierze udział w biegach tematycznych. Ludzie chętniej startują w maratonach i półmaratonach. Do każdego sportu potrzebny jest nie tylko dobry sprzęt, czy ubiór – istotną rolę odgrywają również buty do biegania w terenie. Buty te na pewno nie powinny być zwykłe, czy uniwersalne. Powinny być używane ze szczególnym przeznaczeniem. Na pewno powinny się różnić od butów do biegania po asfalcie lub chodniku. Tego typu obuwie sprawdzą się na pewno w ekstremalnych warunkach, np. w górach. Z racji tego na pewno nie mogą się ślizgać. Często nawierzchnia nie będzie prosta, może pojawić się także błoto. 

Buty terenowe do biegania czym powinny się wyróżniać?

Buty do biegania w terenie posiadają bieżnik, który pierwotnie kojarzy się z korkami do gry w piłkę nożną. Istotna w tym przypadku na pewno będzie przyczepność buta dostosowana do powierzchni górskiej. I tutaj wyróżnić możemy buty przeznaczone do biegania na miękkim podłożu, gdzie biegacz spotyka się ze wspomnianym wcześniej błotem lub wilgotną nawierzchnią. Takie buty zbudowane są najczęściej z miękkiego tworzywa, np. gumy. Posiadają także wypustki. Mają zapewnić stabilność dla stopy. Kolejnym przykładem w kategorii butów do biegania w terenie będą buty służące do biegania po skałkach i kamieniach. Najważniejszą rolę odgrywa tu podeszwa buta. Tego typu buty często wykorzystuję się podczas biegów typu Runmageddon, podczas których trzeba się także wspinać.

Gdzie najlepiej kupić buty terenowe do biegania?

Buty można zakupić w sklepie sportowym, w oryginalnym sklepie danego producenta, lub zamówić przez Internet. Sieć oferuje obecnie największy wybór tego typu butów terenowych do biegania. Można spotkać także wiele modeli flagowych. Modele te nieco różnią się od poprzednich edycji. Posiadają bardziej dopasowany system sznurowania. Producenci coraz bardziej prześcigają się w pomysłach, ulepszając buty. Łączą ze sobą pianki, które nie tylko pełnią funkcję amortyzująca, ale dbają o dynamikę. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy stopa uderzy o podłoże. Stopy powinny być także pod szczególną ochroną, gdy do środka dostanie się przypadkowo coś niepowołanego jak np. kamyczek lub kawałek szkła. Ważną rolę spełnia także cholewka, która powinna być wykonana z siateczki i odprowadzać odpowiednio ciepło. Uchwyt znajdujący się w okolicy pięty powinien ułatwiać zarówno zakładanie jak i zdejmowanie butów.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB