Jakie naprawy w rowerze możesz wykonać samodzielnie?

Coraz więcej osób traktuje rower jako środek transportu. Jazda do pracy rowerem ma wiele zalet. Otóż pozytywnie wpływa zarówno na środowisko, ale i na zdrowie. Oczywiście jazda na rowerze to także świetne hobby, które doskonale wpisuje się w aktywny i zdrowy tryb życia. Niestety jak każdy środek transportu, tak i rower może się zepsuć. Na szczęście naprawa jest zazwyczaj stosunkowo tania, a na pewno tańsza niż w przypadku samochodu, a ponadto wiele usterek można naprawić samodzielnie. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj znalezienie odpowiednich części do roweru. W dzisiejszym poradniku przedstawimy, jakie naprawy możesz wykonać samodzielnie. Zatem do dzieła.

Bo usterki roweru się zdarzają

Każdy środek transportu, tak i rower może ulec awarii. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja oraz dbałość o podzespoły zdecydowanie zmniejszają prawdopodobieństwo występowania usterek. Niemniej i tak zazwyczaj każdemu rowerzyście, raz na jakiś czas, się zdarzają. Jeżeli mielibyśmy ustalić ranking najczęstszych awarii w rowerze to przebita dętka na pewno zajęłaby pierwsze miejsce. Zatem w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak samodzielnie wymienić tę część do roweru. W tym przypadku należy udać się do sklepu z częściami do roweru i zakupić nową dętkę, bądź też łaty. Do samej wymiany nie potrzebujemy żadnego specjalnego sprzętu. Wystarczy tylko komplet łyżek do opon. Zatem na samym początku należy spuścić powietrze z opony. Następnie używając łyżki przekładamy bok opony na zewnątrz. Musimy również zahaczyć łyżką o szprychę. Zsuwamy haczyk na zewnątrz. Jeżeli będziemy wymieniać oponę to ściągamy drugi rant, w innym przypadku tego nie wykonujemy. Pozostaje już tylko usunąć starą dętkę i wymienić ją na nową. To również jest bardzo proste, tak naprawdę wystarczy ją tylko wepchnąć do opony i gotowe.

Bo szprychy w rowerze pękają

Niestety jedną w awarii, które również często się zdarzają jest pękanie szprychy. Jednak dobra wiadomość jest taka, że te części do roweru są tanie i można je wymienić samodzielnie. Zazwyczaj szprychy pękają w miejscu zakrzywienia w kołnierzu piasty. Gdy już dojdzie do takiej usterki, należy znaleźć sklep z częściami do roweru. Zaopatrzeni w nowe szprychy możemy przejść do naprawy. Na samym początku należy zdjąć opaskę z obręczy i usunąć starą i uszkodzoną szprychę. Koniecznie należy ją usunąć wraz z nyplem. Z nowej szprychy odkręcamy nypel i wkładamy w otwór, oczywiście uważając aby nie doszło do porysowania obręczy. Konieczne jest również posmarowanie nowej szprychy pastą antykorozyjną, dzięki temu będzie ona nam służyć przez dłuższy czas. Warto jeszcze sprawdzić, czy szprychy wydają takie same dźwięki. Kropką nad „i” jest wycentrowanie koła i gotowe.

Bo klocki hamulcowe to bezpieczeństwo

Trudno wyobrazić sobie jazdę rowerem bez sprawnych hamulców. Wszak hamulce to bezpieczeństwo. Jednak po pewnym czasie i one mogą zawodzić, zatem należy szczególną uwagę poświecić właśnie hamulcom rowerowym, a zasadniczo to klockom hamulcowym. Wymianę można oczywiście zlecić w serwisie napraw, bądź też wykonać ją samodzielnie. Kluczowe znaczenie ma tutaj znalezienie odpowiedniego sklepu z częściami do roweru. Do ich wymiany będziemy potrzebować kluczy. Na samym początku smarujemy piwoty i nakładamy ramiona szczęk hamulcowych. Gdy już wykonamy tę czynność wkręcamy śrubę mocującą. Należy pamiętać, aby koło było równo i mocna wpięte, dopiero wtedy przechodzimy do ustawienia klocków hamulcowych. Naciągamy linki przytrzymujące hamulce, jednak do tego stopnia, by nadal pracowały. Następnie ustawiamy klocek hamulcowy dociskając klamkę i regulując jego wysokość. Klocki oczywiście powinny dochodzić do obręczy. Na samym końcu układamy grube podkładki, dzięki którym nasze hamulce będą czulsze i mocniejsze.

Bo urwany łańcuch jest problemem

Jedną z częstych awarii jest również urwanie łańcucha. Niestety w przypadku takiej usterki daleko już nie pojedziemy, no chyba, że z górki. Ale tak poważnie, to taka usterka jest problematyczna. Na szczęście możemy ją samodzielnie usunąć, pod warunkiem że znajdziemy sklep z częściami do roweru. Oczywiście musisz znać szerokość łańcucha rozumianą poprzez ilość zębatek. Łańcuchy to części do roweru, które występują w wielu rodzajach. Aby wymienić tę część należy na samym początku należy zrzucić łańcuch na najmniejszą zębatkę z przodu, jak i zębatkę korby. Stary łańcuch usuwamy i rozpoczynamy montaż nowego. Przewlekamy łańcuch przez największą zębatkę łącząc dwa ogniwa. Pozostaje już zdjęcie uchwytu z łańcucha i założenie go na korby.

Zatem wiele napraw roweru możemy wykonać samodzielnie. Nie wszystkie są może banalnie łatwe, ale pozwolą nam na znaczą oszczędność. Wystarczy tylko zakup odpowiednich części do roweru i odrobina precyzji.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB