Jak wybrać buty do biegania?

„W zdrowym ciele, zdrowy duch” dlatego dbajmy o swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną. Ekologiczna żywność i uregulowany sen to tylko połowa drogi do pełnego zdrowia. Ruch jest niezwykle ważny do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.
Bieganie to jeden z ulubionych sportów wśród Polaków (zaraz obok jazdy na rowerze). Systematyczny jogging pomoże utrzymać prawidłową wagę ciała, wzmocnić układ krwionośny i serce, a także wyrobi bardzo dobrą kondycję. Początkujący biegacze często zadają sobie pytanie, w jakich butach ćwiczyć? Dobór butów jest niezwykle istotny, ponieważ w trakcie joggingu nasz kręgosłup i stawy ulegają obciążeniu. Wybór butów uzależniony jest od tego, po jakim terenie zamierzamy biegać i jaka mamy budowę.
Cena obuwia nie zawsze idzie w parze z jego jakością, jednak nie spodziewajmy się, że zwykłe modele z marketu będą tak dobre, jak buty od Mizuno. Przyzwoite buty na początek to takie, w których będziemy czuć się komfortowo.

Jak dobrać?

Mizuno Prawidłowo dobrane obuwie zapewnia wygodę podczas treningu, a także minimalizuje ryzyko kontuzji, które są niestety nagminnym zjawiskiem u amatorów. Dobre buty redukują również ewentualny ból, który może wynikać z naszych zdrowotnych zaniedbań. Kupując buty zazwyczaj skupiamy się na ich rozmiarze i sposobie wiązania. Tymczasem każdy z nas ma nieco inną stopę – i nie chodzi tu tylko o długość. Bardzo ważne jest określenie typu stopy, który jest spowodowany sposobem chodzenia.

Pronacja

Pronacja to obracanie się stopy do wewnątrz w trakcie chodzenia lub biegania. Każdy człowiek ma własny stopień pronacji (mniejszy lub większy), który wynika z naturalnych uwarunkowań. To od niej zależy tak naprawdę w jaki sposób biegamy. Dobór nieodpowiednich butów może pogłębiać problem lub powodować urazy. Jeżeli masz stopę mocno pronującą, szukaj specjalnych butów Mizuno, które są dostosowane właśnie do tzw. stopy przodującej. Właściciele takich stóp często zmagają się z płaskostopiem, dlatego szczególnie muszą zwracać uwagę na podbicie butów.

Suplinator

Suplinatorzy mocno obciążają zewnętrzną stronę stóp. Właściciele stóp suplinujących mają wysokie podbicie, dlatego muszą nosić specjalne obuwie Mizuno, które będzie dobrze podpierać stopę. Bardzo ważna jest tutaj amortyzacja, dzięki której wstrząsy nie będą wpływały na zdrowie stawów, kręgosłupa oraz samych stóp. Wiele osób suplinujących ma przetarte zewnętrzne części pięty.

Jak określić typ?

Określenie typu stopy nie jest trudne. Wystarczy wziąć gazetę, zwilżyć podeszwę stopy i stanąć na kartce. Jeżeli na gazecie pojawi się rysunek całej stopy, mamy wówczas do czynienia z niskim podbiciem.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB