Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?

Koronawirus (COVID-19) jest ostrą chorobą zakażenia układu oddechowego wywołaną przez wirus SARS-COV-2. Choroba została rozpoznana po raz pierwszy w grudniu 2019 roku w środkowych Chinach. W celu zapobiegania zakażeniom zaleca się częste mycie dłoni, utrzymywanie odpowiedniego dystansu fizycznego, a także zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zapobieganie zarażeniu oraz odpowiednia diagnostyka są szczególnie ważne, gdyż badania wykazały, że u około 81% przypadków wirus przebiega bezobjawowo lub ma bardzo łagodne objawy podobne do zwykłego przeziębienia. Jedynie u 14% pacjentów wirus wykazuje postać ostrą lub (u 5%) – krytyczną. Wśród podstawowych objawów zarażenia koronawirusem wymienia się: gorączkę, duszności, osłabienie, suchy kaszel oraz ogólne zmęczenie i ból mięśni. Rzadziej występują: dreszcze, krwioplucie, nudności i wymioty, biegunka, bóle głowy, przekrwienie spojówek czy katar. Objawy te przypominają, więc grypę, jednak skutki zachorowania mogą być dużo bardziej niebezpieczne dla zdrowia i powodować np. zespół ostrej niewydolności oddechowej, uszkodzenie nerek czy nieodwracalne zwłóknienie płuc.

Test na koronawirusa – rodzaje

WHO opublikowało kilka procedur diagnostycznych pozwalających na wykonanie testu na koronawirusa (COVID-19). Testy te dzieli się na dwie grupy: testy genetyczne, wykonywane techniką NAAT na podstawie próbki śliny lub wymazu nosowo-gardłowego oraz testy immunologiczne (serologiczne) na podstawie badania krwi. W ramach pierwszej grupy wykonywany jest najczęściej test RT-PCR, który posiada oficjalną rekomendację WHO. Test ten pozwala na wykrycie materiału genetycznego wirusa, dzięki czemu wskazuje na aktualnie toczące się zakażenie, a jego wyniki zazwyczaj dostępne już po kilku godzinach od wykonania. W drugiej metodzie bada się przeciwciała skierowane przeciw SARS-CoV-2 w surowicy krwi dzięki tzw. technologii szybkich badań serologicznych. Zaletą tej metody jest szybkość, gdyż wynik otrzymuje się już po kilkunastu minutach od wykonania, jednak technika ta często daje fałszywe wyniki ze względu na to, że przeciwciała mogą być wykryte dopiero po 2-3 tygodniach od ekspozycji danej osoby na wirusa.

Gdzie wykonać test na koronawirusa?

Dzięki prawidłowo wykonanemu testowi na koronawirusa można zweryfikować, czy dana osoba jest nosicielem COVID-19 i otoczyć ją odpowiednią opieką oraz kwarantanną. Testy na koronawirusa wykonywane są w Polsce łącznie w 126 laboratoriach. Testy wykonywane są zarówno komercyjnie, jak i w ramach badań refundowanych zaleconych przez Sanepid.

Testy RT-PCR na koronowirusa dostępne są tylko w kilku największych miastach w Polsce i można je wykonać m.in. w: Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Lublinie, Bielsko-Białej, Gdyni, Wrocławiu, Warszawie i Kielcach. Koszt takiego badania to około 500-550 zł (w zależności od firmy). Znacznie łatwiej dostępne i tańsze są testy serologiczne, które może wykonać już za cenę od 100 do 280 zł. Tzw. testy kasetkowe są jeszcze tańsze, bo ich ceny zaczynają się od 89 zł i kosztują maksymalnie 120 zł w zależności od wybranej placówki. Placówki wykonujące testy serologiczne dostępne są także w wielu mniejszych miastach, a w wielu przypadkach istnieje możliwość zakupu badania on-line, które następnie może być zrealizowane w wybranym punkcie. Lista miast, w których znajdują się punkty pobrań dostępna jest na stronach internetowych poszczególnych placówek. Co ważne, w razie uzyskania wyniku pozytywnego drogą testu komercyjnego, laboratorium zobowiązane jest do zgłoszenia tego wyniku do właściwej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB