Czym powinien charakteryzować się strój do triathlonu?

Triathlon to jedna z najbardziej wyczerpujących dyscyplin sportu. Składa się na nią pływanie, jazda rowerem i bieg, realizowane właśnie w tej kolejności, bez chwili odpoczynku. Triathloniści, by zyskać na czasie, często rezygnują ze zmiany stroju kolarskiego na wygodny strój do biegania, sięgając po profesjonalne stroje triathlonowe FDX lub stroje innej znanej marki, które gwarantują wysoki komfort zarówno podczas jazdy rowerem, jak i w trakcie biegu.

Z jakiego materiału wykonuje się stroje triathlonowe?

Pomijając specjalistyczne pianki pływackie, które wykonane są z wysokiej jakości neoprenu, pozostałe rodzaje strojów triathlonowych produkowane są z tkanin dobrze dopasowujących się do anatomicznego kształtu ciała, materiałów elastycznych, lekkich i wytrzymałych, dobrze przewodzących ciepło. Wspomniane wcześniej stroje triathlonowe FDX w całości wykonane są z elastycznego materiału syntetycznego. Jest to materiał szybkoschnący, zapobiegający nadmiernemu przegrzewaniu ciała podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, a tym samym przeciwdziałający intensywnemu poceniu się podczas jazdy rowerem lub biegu. Kolarsko-biegowy strój triathlonowy FDX, a także wiele innych strojów tego typu, standardowo wyposażonych jest w specjalne wkładki, które zwiększają komfort jazdy rowerem. W odróżnieniu od typowych wkładek rowerowych, zainstalowane w takich strojach wkładki triathlonowe są znaczenie cieńsze, dzięki czemu ich obecność nie przeszkadza w biegu.

Konstrukcja strojów triathlonowych

Większość profesjonalnych strojów do triathlonu, takich jak stroje triathlonowe FDX, ma jednoczęściową konstrukcję (składają się z łączonych spodenek i koszulki). Takie stroje standardowo wyposażone są również w specjalne kieszenie na plecach lub po bokach koszulki, w których triathlonista może przechowywać żele i batony energetyczne lub innego rodzaju odżywki. W większości przypadków strój wyposażony jest również w zapięcie na zamek błyskawiczny, na całej długości koszulki. Dzięki temu strój triathlonowy FDX lub strój do triathlonu innej marki, nie sprawia najmniejszych kłopotów podczas jego zakładania lub zdejmowania. Poza tym rozpięcie koszulki pozwala na szybsze schłodzenie ciała w najcieplejszych dniach roku. Dobrej jakości stroje zwykle posiadają również specjalne sylikonowe wykończenia nogawek i rękawów (jeśli koszulka ma rękawy), które zapobiegają ich przesuwaniu podczas jazdy rowerem lub biegu, ale które nie powodują dyskomfortu związanego z uczuciem ucisku. Praktycznie wszystkie stroje triathlonowe są dopasowane do ciała i nie powinny od niego odstawać, by nie powodować niepotrzebnych oporów powietrza.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB