Czego potrzebujesz do wzmocnienia bicepsów?

Umięśnione ręce to nie tylko większa siła, ale i zgrabniejsza, bardziej atrakcyjna sylwetka, o którą zabiega wielu mężczyzn na całym świecie. Jeśli zależy Ci na powiększeniu obwodu w bicepsie, potrzebujesz do tego trzech rzeczy: ćwiczeń siłowych z systematycznie zwiększającymi się obciążeniami żeliwnymi lub innymi, odpowiedniej diety i wypoczynku (czasu na regenerację mięśni po treningu). Poza tym musisz również uzbroić się w cierpliwość, bo do uzyskania pożądanego efektu potrzeba czasu (co najmniej kilka miesięcy treningu) i systematyczności.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Jeśli Twoim nadrzędnym celem jest zwiększenie masy mięśniowej, czyli powiększenie obwodu w bicepsie, podstawą treningu powinny być typowe ćwiczenia siłowe. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju ćwiczenia ze sztangą i hantlami, a także klasyczne ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, czyli podciągania na drążku i pompki. Kluczową kwestią jest w tym przypadku systematyczne zwiększanie obciążeń. Ćwicząc sztangą lub hantlami, staramy się stale dokładać dodatkowe, niewielkie obciążenie żeliwne, tak by z treningu na trening wyciskać odrobinę większe ciężary. Warto przy tym pamiętać, że systematyczny progres ma swoje ograniczenia i czasami trzeba na dłużej zatrzymać się na określonym ciężarze.

Dlaczego dieta jest tak ważna?

Wzrost mięśni w dużym stopniu zależy od tego, jak się odżywiasz. Nie będziesz mógł sięgać po coraz większe obciążenie żeliwne, jeśli nie dostarczysz swoim mięśniom materiału do ich rozbudowy i energii do ich prawidłowego funkcjonowania. Jeśli zaczynasz ćwiczyć siłowo z założeniem wyraźnej progresji, czyli systematycznym zwiększaniem obciążeń żeliwnych podczas kolejnych jednostek treningowych, do swojej codziennej diety musisz włączyć większą ilość produktów wysokobiałkowych i węglowodanów, które zaopatrzą mięśnie w energię niezbędną do ich wytężonej pracy. Dietę zawsze układa się pod konkretny plan treningowy i dlatego przed rozpoczęciem profesjonalnego treningu warto skonsultować się z doświadczonym trenerem lub dietetykiem.

Odpoczynek to klucz do sukcesu

Wiele osób zapomina o kwestii odpoczynku potrzebnej do regeneracji zmęczonych mięśni. Tymczasem jest to kwestia kluczowa do tego, by mięśnie mogły rosnąć. Stosując coraz większe obciążenie żeliwne, stale uszkadzasz włókna mięśniowe. To stymuluje je do wzrostu – mięśnie rosną, by dostosować się do nowych wyzwań (większych obciążeń). Jednak by mięsień mógł być coraz większy, potrzebuje czasu na odbudowę – regenerację. Dlatego zbyt częste treningi bicepsów, zamiast przyspieszyć wzrost, w rzeczywistości ten wzrost mocno wyhamowują.

Artykuł powstał we współpracy z https://be-active.pl/pol_m_silownia_obciazenia-talerze-krazki_zeliwne-259.html

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB