Co zapach mówi o mężczyźnie?

Choć mówi się, że świat postrzegamy głównie wzrokowo, również bodźce, które docierają do naszych nozdrzy odgrywają ogromną rolę w tym, jak odbieramy otaczający nas świat. Zapach może sprawić, że dane miejsce czy osoba staną się bardziej atrakcyjne i intrygujące lub… odstraszyć i pozostawić (na bardzo długo!) negatywne wrażenie.

Co zatem zapach mówi o człowieku? Czy to, jakie są Twoje ulubione perfumy, może ujawniać cechy Twojej osobowości? Przyjrzyjmy się nieco bliżej zagadnieniu psychologii zapachu.

Zapach wywołuje emocje

Zamknij na chwilę oczy i spróbuj przywołać w myślach zapachy, które kojarzą Ci się z dzieciństwem. Czy jest to zapach powietrza po letniej burzy? A może aromat słodkich ciasteczek, które przygotowywała Twoja babcia, czy też świątecznej choinki? Za każdym razem, gdy go poczujesz, wywołuje określone emocje. To między innymi dlatego preferujesz jeden typ zapachów, a innych nie akceptujesz. Tak działają doświadczenia olfaktoryczne (czyli zapachowe).

Ta sama zasada jest związana z zapachami perfum. Konkretna woń może Ci się kojarzyć z konkretną osobą, a to, jakie aromat budzi skojarzenia, może wynikać z Twoich konotacji z charakterem tej osoby. Niemniej jednak, to tylko jedna interpretacja tego, jak „działa” świat zapachów.

Co zapach mówi o Twojej osobowości?

Bez względu na to, czy w grę wchodzą perfumy męskie czy damskie – jego charakter może odzwierciedlać osobowość osoby, która zdecydowała się na ten konkretny zapach. I tak, często mówi się, że:

  • zapachy świeże i cytrusowe (zarówno te typowo męskie, kobiece, a zwłaszcza unisex) wybierają osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i tryskają energią,
  • zapachy owocowe są kojarzone przede wszystkim z subtelnymi kobietami, które patrzą na świat przez różowe okulary,
  • zapachy słodkie – np. te ciężkie i orientalne – często wyróżniają kobiety zmysłowe, uwodzicielskie, które lubią być w centrum uwagi,
  • zapachy kwiatowe – są zwiewne i lekkie, ale jednocześnie po słodszej stronie niż te cytrusowe – są również chętniej wybierane przez osoby aktywne i radosne, a często także romantyczne,
  • zapachy „zielone” – męskie, jak i damskie, są chętnie wybierane przez osoby, które stronią od miejskiego hałasu, cenią sobie wolność i luz, a także bliskość natury,
  • piżmowe drzewne – zwłaszcza męskie – charakteryzują panów pewnych siebie, którzy dobrze czują się i w miejskiej dżungli i z dala od cywilizacji.

Oczywiście, jest to spore uproszczenie. Zwłaszcza że często zdarza się, że jedna osoba ma w swojej kolekcji perfum kilka różnych zapachów. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu, na przykład, ciężkie i uwodzicielskie perfumy nie będą odpowiednim wyborem na oficjalne spotkanie biznesowe, ani też na upalne lato, zaś te świeże i cytrusowe nie sprawdzą się zbyt dobrze na eleganckiej randce.

Wniosek? Używanie perfum – bez względu na charakter ich zapachu – świadczy najczęściej o tym, że osoba, która po nie sięga, dba o siebie i swój wizerunek. To zaś, jaką kompozycję wybrała – może zależeć i od jej własnych olfaktorycznych doświadczeń, i od osobowości, i od aktualnego nastroju. A zatem jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie o to, co mówi zapach o człowieku, nie istnieje.

Dodaj komentarz

Znajdź nas na FB